مقالات

معرفی شیرهای کنترل جهت (Directional Valves)

شیرهای کنترل جهت

شیرهای کنترل جهت همان طور که از نامشان پیداست وطیفه کنترل جهت جریان سیال در راه های ارتباطی مورد نظر در مدار هیدرولیک را بر عهده دارند. 

عوامل تحریک شیرهای کنترل جهت

نوع مکانیزم تغییر وضعیت شیر، با توجه به تعداد، مدت زمان و تناوب عملکرد آن در مدار انتخاب شده و در کیفیت عملکرد سیستم هیدرولیک بسیار موثر است. اکثریت شیرهای کنترل جهت که برای نصب روی تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند عملکرد دیجیتال داشته و قابلیت تبدیل از حالت کاملا باز به حالت کاملا بسته دارند.

معرفی شیرهای کنترل جهت - مقالات آموزشی هیدروال

انواع شیرهای کنترل جهت

شیرهای کنترل جهت یکی از انواع شیرهای هیدرولیکی هستند که خود از نظر مکانیزم داخلی به انواع سوپاپی و قرقره ای دسته بندی می شوند. در هیدرولیک استفاده از شیر کنترل جهت با مکانیزم لغزشی از عمومیت بیشتری برخوردار است. با این حال، پیشرفت های گسترده در طراحی و ساخت شیرهای سوپاپی موجب گسترش استفاده از این نوع شیرها در صنعت شده است. 

اگر بخواهیم در کنار دسته بندی بر اساس مکانیزم داخلی، شیرهای کنترل جهت را به لحاظ عملکرد تقسیم بندی نماییم می توان آنها را به ۶ نوع تقسیم نمود:

  1. شیرهای یکطرفه 
  2. شیرهای پرکن
  3. شیرهای دوراهه
  4. شیرهای چند راهه
  5. شیر چهار راهه چرخان
  6. شیر ماکویی

شیرهای یکطرفه خود به دو دسته کلی شیرهای یکطرفه ساده و شیرهای یکطرفه با تحریک خط فرمان تقسیم می شوند. به منظور آشنایی بیشتر با هر یک از انواع شیرهای کنترل جهت نام برده، مقالات مرتبط با آنها را در بخش مقالات آموزش هیدرولیک مطالعه نمایید.

مقالات مرتبط

نوشته های مرتبط